Işık Kabini

Işık Kabini Nedir ?

Işık Kabini, üretimi yapılan numunenin, çevrede karşılaşabileceği ışık kaynaklarının alternatifleri olan yapay standart ışık kaynaklarının altında renk değerlendirmelerinin ve karşılaştırmalarının yapıldığı elektronik cihazdır. 

Işık Kabini Ne İşe Yarar ?

Işık kabini numunenin çeşidine göre karşılaşacağı D50, D65, U30, U35, A, UV, TL84 ve bunlar gibi olmak üzere birçok aydınlatma çeşidi altında numunenin renginin gözlemlenebildiği , numuneye işlenen rengin karşılaştırılabildiği ve bunun gibi isteğe bağlı ışık altında yapılmak istenilen deneyin ve testin standart ışık kaynakları ile kabin içerisinde yapılmasına yarar.

Işık Kabininin Kullanım Alanları Ve Amaçları

Işık kabini günümüzde çeşitli sektörlerde kullanılmaktadır. Başta Tekstil, endüstriyel, baskı ve ambalaj olmak üzere çeşitli sektörlerde görev almaktadır. Işık kabinin kullanıldığı sektörlerde kullanım amacı üretime geçilecek ürünün numunesi üzerinde kabin içerisinde istenilen ışık altında gözlem yapılabilmesini sağlamaktır.

Işık Kabini Çeşitleri

Işık kabininin kullanılacağı sektöre veya gözlemlenmek istenilen numunenin ebatına bağlı olarak ışık kabininin içerisindeki aydınlatma çeşidi ve ışık kabininin ebatları değişkenlik gösterebilmektedir. 60cm, 120cm, 150cm genel olmak üzere farklı ebatlarda ışık kabinlerimiz mevcuttur. Bununla birlikte masaüstü ve askılı tip standart modellerde mevcuttur. Kullanıldığı sektöre göre aydınlatma seçenekleri mevcuttur. Bunların en yaygın tercih edilenleri; 

D65 aydınlatma, gün ışığının doğrudan karşılaşıldığı durumlar olarak bilinen yaklaşık 6500 Kelvin renk sıcaklığında aydınlatmadır. Genel olarak tekstil ve endüstriyel sektöründe kullanılmaktadır.

D50 aydınlatma, gün ışığının doğrudan olmadığı gün içerisinde oda içerisinde bulunan aydınlık olarak bilinen yaklaşık 5000 Kelvin renk sıcaklığında aydınlatmadır. Genel olarak baskı ve ambalaj sektörlerinde kullanılmaktadır.

Işık Kabini Verimliliği

Işık kabininin içerisinde kullanılan aydınlatmaların verimliliği kullanılan aydınlatmanın çalışma sıcaklığından dolayı performanslarında azalma gözlemlenebilmektedir.

Bundan dolayı ışık kabinlerimizin tam verimle çalışması için mevcut aydınlatmaların yılda bir kere değerlendirmelerinin yapılması veya yeni aydınlatmalar ile değiştirilmesi verimlilik için gereklidir.

× Bize ulaşın